اخبارتاریخچهره ها و یادبودها

کارشناس مسئول ثبت بناهای میراثی میراث فرهنگی گیلان:یادمان شهدای مشروطه رشت ثبت ملی می شود

به گزارش گیل مهر، کارشناس مسئول ثبت بناهای میراثی میراث فرهنگی گیلان از ثبت یادمان شهدای مشروطه رشت در فهرست بناهای میراثی کشور ثبت ملی خبرداد.
سید مهدی میرصالحی اظهار کرد: پرونده ثبتی یادمان شهدای مشروطه رشت، شامل ویژگی های اثر، مشخصات شهدای اعدام شده، سال ساخت و سایر موارد آماده و برای ثبت به سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور ارسال شده است.
وی با بیان اینکه بهمن ماه ۱۲۹۰ خورشیدی ۴ تن از مشروطه خواهان گیلان «ملاعبدالعزیز شریعتمدار کرگانرودی، صالح خان مژدهی، یوسف خان جوبنه ای و کاظم خان نوکام معروف به کمیسر» در صحرای ناصریه رشت، پشت بیمارستان پورسینای فعلی در یک دادگاه فرمایشی توسط روسیه تزاری اعدام شدند، افزود: این افراد در همان روز در یک گور جمعی دفن و بر وی بدن های آنها شفته آهک ریخته شد تا محل مزار شناخته نشوند.
کارشناس مسئول ثبت بناهای میراثی میراث فرهنگی گیلان تصریح کرد: ۸۹ سال بعد و در سال ۱۳۲۷ خورشیدی «حسن شکر الله زاده»، رئیس بیمارستان پورسینا، به دستور دولت، مقبره ای دو ستونه به یاد شهدا در بیمارستان و محل شهادت این افراد ساخت ولی امکان بازدید برای عموم وجود نداشت.
وی در ادامه با بیان اینکه با تلاش شورای نخست شهر رشت و در مرداد ماه ۷۹، توافقاتی با رئیس وقت بیمارستان صورت گرفت، خاطرنشان کرد: براساس این توافق محل شهدای مشروطه از فضای بیمارستان خارج و بنای یادبودی با همکاری مدیریت شهری و فردی به نام متقالچی برای این شهدا ساخته شد.
میرصالحی یادآورشد: بنای یادبود که بر گرفته از معماری ایرانی اسلامی است-توسط «کاظم دلشاد» طراحی و ساخته شد و حال حاضر نیز به عنوان یکی از مکان های دیدنی شهر رشت محسوب می شود.
وی با اشاره به سالروز صدور فرمان مشروطه (۱۴مرداد) اظهار امیدواری کرد، هرچه زودتر بررسی این پرونده نهایی و یادمان شهدای مشروطه رشت در فهرست بناهای میراثی کشور ثبت ملی شود.
منبع: خبرگزاری مهر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *