اخبارکتاب

کتاب «گیلان در گستره تاریخ صفویه» منتشر شد

‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌به گزارش گیل مهر، کتاب «گیلان در گستره تاریخ صفویه» به کوشش دکتر عباس پناهی، عضو هیأت علمی پژوهشکده گیلان‌شناسی دانشگاه گیلان و با همکاری حوزه هنری گیلان و نشر فرهنگ ایلیا منتشر شد.
دکتر عباس پناهی اظهار کرد: این کتاب مجموعه مقالات همایش ملی گیلان در گستره تاریخ صفویه است که مقالات ارسالی در دو بخش منتشر شد.
دبیر علمی همایش مذکور افزود: مقالات این مجموعه دو دسته «فکری و فرهنگی» و مقالات «تاریخی و اقتصادی گیلان» را در بردارد و شامل مقالاتی است که پس از داوری و گزینش‌های لازم توسط کمیته علمی همایش به صورت ارائه و یا پوستر، پذیرش شده و سپس به چاپ رسیده است.
وی با اشاره به تاثیرات فکری و فرهنگی گیلان بر ساختار فکری دیگر اقوام و سرزمین های مجاور تصریح کرد: همایش «گیلان در گستره تاریخ صفویه» گامی نخست برای معرفی توانایی‌های فکری، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی گیلان در عصر صفویه بود. زیرا از این دوره، گیلان جایگاه مهمی در جغرافیای جهان ایرانی یافت.
پناهی اضافه کرد: گیلان در دوره صفویه ولایت «دارالمرز» نامیده شد و شامل پهنه وسیعی بود که از شرق به چالوس (نمک آبرود) و از غرب تا رود آستارا گسترش داشت. ‏این پهنه پیش از تصرف توسط شاه عباس اول در سال ۱۰۰۰ ه.ق، به دلیل عوامل جغرافیایی‏، ‌‌‏سیاسی و اجتماعی به قلمرو‏های ‌‏جداگانه‌ای تقسیم شده بود. گیلان از نظر فکری و فرهنگی به‌ویژه از نظر تأثیرگذاری بر ساختارهای معنوی و فکری سایر اقوام و سرزمین‌های مجاور خود در بین ایالات ایرانی کم‌نظیر است.
این استاد تاریخ ضمن تشریح وجه تسمیه گیلان ابراز کرد: گیلان نام خود را از اقوام و طوایف «گیل» اقتباس کرده است. علاوه بر طوایف گیل که در بخش جلگه‌ای سکونت دارند، جایگاه اقوام دیلمی و تالشی نیز هست که به ترتیب در بخش‌های کوهستانی و غربی گیلان سکونت دارند. در این میان، تالش‌های گیلان سهمی مؤثری در تأسیس صفویان داشتند.
پناهی افزود: در کتاب مجموعه مقالات گیلان در گستره تاریخ صفویه، روابط اقوام گیلانی از نظر فکری، فرهنگی، سیاسی و اقتصادی با حکومت صفویه مورد بررسی و پژوهش قرار گرفته است. همچنین آثار و بناهای بجامانده دوره صفویه نیز در این کتاب معرفی شده است.
وی ابراز امیدواری کرد، مقالات منتشر شده این همایش بتواند توانش‌های فرهنگی و دستاورد‌های این ایالت را در عصر صفوی مورد بازنمایی قرار دهد.
کتاب «گیلان در گستره تاریخ صفویه» توسط انتشارات فرهنگ ایلیا، در ۵۸۳ صفحه، در آبان‌ماه ۱۳۹۷ در ۱۰۰۰ شمارگان و به قیمت ۵۵۰۰۰تومان توسط در دسترس علاقمندان قرار می گیرد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *