اخبار

 کشف شبکه آبراه، در قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت

به گزارش گیل مهر، در حین عملیات مرمت قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت، فروغ، یک شبکه آبراه زیر زمینی کشف شد.
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گیلان در این زمینه گفت: کارشناسان مرمت مدرسه فروغ رشت در حین عملیات مرمت مدرسه، یک آبراهه قدیمی در کف حیاط پیدا کردند که با توجه به قدمت مدرسه، تخمین زده میشود که بیشتر از صد سال قدمت دارد.
ولی جهانی افزود: کف این مدرسه به شیوه معماری بومی گیلان پل کوبی(تخته کوب) بوده و به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارهای بنا دارای شبکه گربه رو( سیستم تهویه هوا درکف) بوده است.
وی با اشاره به مرمت های غیر اصولی در زمانی که این دبیرستان دخترانه فعال بوده، اظهار کرد: متاسفانه علاوه بر حذف پل کوبی، بخش خالی کف بنا را که کارکرد تهویه و جلوگیری از رطوبت را داشته، بطور کامل با بتن پرکرده بودند.
جهانی افزود: برای بازگرداندن اصل بنا و ایجاد سیستم گربه رو در حین عملیات متوجه یک آبراه قدیمی با لوله های سفالی شدیم که آب باران را از سقف و اطراف جمع آوری کرده و به شبکه سراسری فاضلاب وصل می کرد و اجازه نفوذ به بنا را نمی داد.
سرپرست عملیات مرمت قدیمی ترین مدرسه دخترانه رشت همچنین گفت: این آبراهه مسیری برای هدایت باران از ناودان به باغچه های اطراف بوده است. و متاسفانه در هنگام مرمت متوجه شدیم در گذر سالیان و مرمت های نادرست تمام این آبراهه و باغچه های قدیمی را تخریب و روی آن را با سنگ و خاک پر کرده اند.
ولی جهانی از تلاش برای احیای آبراه و باغچه ها خبر داد و تصریح کرد: از دیگر ویژگی های این مدرسه، بخاری های چدنی داخل دیوار در تمام کلاس ها و حتی راهروهاست که برخی از بخاری ها به گونه ای طراحی شده که هر دو کلاس با یک بخاری گرم میشده است.

کشف شبکه آبراه با قدمت ۱۰۰ ساله در قدیمی‌ترین مدرسه دخترانه رشت
گفتنی است، دبیرستان دخترانه فروغ در سال ۱۲۸۲ شمسی تاسیس شدو در ابتدا دروس کودکیاری و خیاطی در آن تدریس می شد.
در سال ۱۳۸۷ آموزش و پرورش به قصد نوسازی قصد تخریب مدرسه را داشت ولی با تلاش برخی فرهنگ دوستان از جمله شادروان خمامی زاده، نویسنده کتاب تاریخچه آموزش و پرورش گیلان، مدرسه تخریب نشد و همان سال میراث فرهنگی دبیرستان فروغ را به شماره ۲۴۳۷۹ در فهرست بناهای میراثی کشور ثبت شد.
اما این مدرسه پس از ثبت بحال خود رها شده و از سوی مالک یعنی آموزش و پرورش اقدامی برای مرمت صورت نگرفته بود.
سال ۹۵، گزارشی از وضعیت این مدرسه در خبرگزاری مهر که نشان می داداین بنای میراثی تبدیل به انبار مستهلاکات آموزش و پرورش شده، بار دیگر دوستداران فرهنگ را متوجه این مدرسه کرد و دکتر نوبخت، معاون رئیس جمهور شخصا از این مدرسه بازدید و قول تامین اعتبار برای مرمت را داد.
از سال یاد شده، مرمت مدرسه فروغ در دستور کار اداره کل میراث فرهنگی گیلان قرار گرفت و پس از مرمت سقف، کف نیز در حال مرمت است.
شایان ذکر است، این مدرسه که از گذشته تا به امروز به نام‌های مهستی، ۱۷ شهریور و فروغ شهرت دارد؛ زنانی چون دکتر آذر اندامی (کاشف واکسن وبای التور)، نیره ابتهاج سمیعی (اولین زن وکیل مجلس شورای ملی در ایران) و مهکامه محصص لاهیجانی (عضو هیأت رئیسه کنگره نویسندگان و از دوستان پروین اعتصامی که مدتی نیز مدیر این مدرسه بود) و دیگر زنان نام آور در آن تحصیل کرده اند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *