اخبارتاریخ

کشف یک گور باستانی هنگام عملیات گازرسانی در املش

به گزارش گیل مهر، شهرود امیرانتخابی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اظهار کرد: بقایای یک گورباستانی و یافته های فرهنگی در حین عملیات گازرسانی روستای موسی کلایه املش، کشف گردید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان اظهار کرد: بقایای یک گورباستانی و یافته های فرهنگی در حین عملیات گازرسانی روستای موسی کلایه املش، کشف گردید.

شهرود امیرانتخابی، مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گیلان با ذکر این موضوع، افزود: یکی از پروژه های زیرساختی و مهم استان، عملیات گازرسانی به روستاهای ییلاقی می باشد که با نظارت کارشناسان باستان شناس، در حال انجام می باشد. در یکی از این پروژه ها که در محدوده روستای موسی کلایه شهرستان املش در حال انجام بود، در روز اول آبان، عملیات خاکبرداری با استفاده از بیل مکانیکی پیمانکار شرکت گاز، منجر به کشف بقایای یک گور باستانی و تعدادی شیء تاریخی از جمله دو قطعه سرنیزه مفرغی و قطعات سفال و استخوان گردید که در این راستا با دستور ناظر میراث فرهنگی، پروژه متوقف و با حضور یگان حفاظت میراث فرهنگی و نیروی انتظامی، صورتجلسه توقف کار نیز تنظیم گردید. برنامه ریزی های لازم برای اخذ مجوز کاوش اضطراری و نجات بخشی محدوده مذکور از پژوهشکده باستان شناسی کشور نیز در دستور کار معاونت میراث فرهنگی استان قرار گرفته است.

وی ادامه داد: نظارت باستان شناسی بر اجرای عملیات گازرسانی در روستاهای ییلاقی استان طی یک تفاهم نامه چند جانبه مابین اداره کل میراث فرهنگی استان، استانداری گیلان، شرکت گاز استان، دانشگاه گیلان و جهاد دانشگاهی در حال انجام می باشد و خوشبختانه تاکنون موجب ایجاد اشتغال برای بیش از ۲۵ نیرویِ فارغ التحصیل رشته باستان شناسی در سطوح کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در سطح استان گردیده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *