اخبارکتاب

گردهمایی دلدادگان کتاب در جوار تالاب گمشده

عصر زمستان بود اما آفتاب با تمام توش و توان می درخشید تا جمع دلدادگان به کتاب و فرهنگ را در میعادگاهشان گرم کند.
دوستداران کتاب به دعوت پویش فرهنگی ‘ تو هم بخوان’ در گام هشتم این رویداد فرهنگی به کنار تالاب کوچکی آمده بودند که در دل شهر انزلی از چشمهای بسیاری پنهان مانده .
تالابی در کرد محله غازیان که گویا مینیاتوری از تالاب انزلی است و بیم آن می رود که روزی نه چندان دور هم اندازه شوند.
فرهنگ دوستان انزلی دنج گرم خانه هایشان را رها کرده بودند تا نه تنها داستان بشنوند و کتابهایشان را با هم مبادله کنند بلکه در مورد نقش هنر و ادبیات و مطالعه در ایجاد تحولات مثبت اجتماعی و مدنی سخن بگویند.
به گزارش روز جمعه ایرنا، ‘ تو هم بخوان’ پروژه ای فرهنگی در راستای کمک به گردش کتاب میان دوستداران کتابخوانی است که از آبان ماه ۱۳۹۶ در شهر بندری انزلی آغاز به فعالیت کرده.
این رویداد فرهنگیِ ارزشمند علاوه بر آشنا کردن مردم با ادبیات و ترغیب آنان به مطالعه، با انتخاب مکانهای تاریخی شهر نظیر فانوس دریایی ( مناره انزلی )، موزیک جیگا (جایگاه اجرای موسیقی) ، پل تاریخی غازیان ، بوستان تاریخی بلوار انزلی می کوشد همگان را بر لزوم توجه به میراث تاریخی و طبیعی شهر توجه دهد.
بخش عمده هشتمین رویداد ‘ تو هم بخوان’ در این عصر هفته نخستین بهمن به خوانش داستان های مرتبط با تالاب انزلی گذشت، تالابی که به دلیل نابخردی ها و بی توجهی ها، پیش چشم نگران مردم به حال احتضار افتاده است .
هنر تلنگری برای بیداری
مریم ساحلی بانوی نویسنده اهل انزلی داستان ‘ پریشانی’ را برای حاضران خواند که حکایت حال و روز ناخوش تالاب بود.
وی همچنین با ابراز تاثر از حال نزار تالاب انزلی در مورد تاثیر تولید آثار هنری بر فرهنگسازی گفت : حقیقت این است که انسانها نمی توانند نسبت به آن چه در اطرافشان می گذرد بی تفاوت باشند و هنرمندها به سبب نگرش عمیق و نازکای احساسشان بیش از دیگران به اطراف خویش می اندیشند و این اندیشیدن ها در اثارشان منعکس می شود.
این مدرس انجمن داستان هزار و یک شب خاطرنشان کرد : جغرافیای زیستی انسان بخشی مهم از زندگی است چرا که گذر عمر با همه فراز و نشیبش در این فضا شکل می گیرد و دور از ذهن نیست که هنگام خلق یک اثر هنری جاری شود .
وی افزود: هنرمندی که زندگی کنار تالاب را تجربه کرده و امروز شاهد آخرین نفش کشیدن هایش است حتما به این موضوع می اندیشد و به این دغدغه بزرگ می پردازد .
ساحلی متذکر شد:از یاد نباید برد که بیان مسائل در بستر آثار هنری بازتاب می یابد ، تلنگری باشد برای مخربان محیط زیست تا شاید متوجه عمق فاجعه شوند و همچنین پیامی باشد برای مسئولان تا به این موضوع بپردازند.
در ادامه برنامه اقدس قدیمی و فاطمه غفاری دو عضو انجمن داستان هزار و یک شب انزلی نیز داستان هایی با جغرافیای تالاب را برای حاضران خواندند.
*کتابخوانی شروعی برای تحقق مطالبات به حق شهروندی
آرمین صافدل از بانیان اصلی پویش ‘ تو هم بخوان’ نیز دقایقی با حاضران سخن گفت .
وی این پویش را علاوه بر تلاشی جهت نشر کتاب و کتابخوانی شروعی برای تحقق مطالبات به حق شهروندی در خصوص توجه به نقاط مستعد شهر دانست .
وی افزود: هدف جدی ای که در رویداد ‘ تو هم بخوان’ به موازات کمک به گردش کتاب دنبال می کنیم معرفی نقاط قوت فرهنگی و تاریخی شهر انزلی است .
صافدل خاطرنشان کرد : از همین بابت ما در قدم هشتم به تالاب گمشده در کرد محله آمدیم که از دیر ایام میزبان جامعه ارامنه انزلی بوده است .
وی در ادامه از خدمات جامعه ارامنه به شهر انزلی و همزیستی مسالمت امیز اقوام و ملل و مذاهب مختلف در این شهر برای مردم سخن گفت .
این کنشگر جوان اظهار داشت : به زعم من ایجاد چنین فضایی که بتوان به وسیله کتاب به عنوان یک ابزار صلح آمیز انتقال آگاهی و مطالبه گری صحیح را در شهروندان زمینه سازی کرد یکی از راههای است که می تواند موجب توسعه فرهنگی یک منطقه شود.
در بخش دیگری از برنامه نیز دیبا رمضانی ساحلی و شمیم شفق دو تن از اعضای شاخه کودک و نوجوان پویش ‘ تو هم بخوان’ به خوانش داستانهای زیبای خود در باره تالاب پرداختند . شمیم شفق همچنین با سنتور خود قطعات گوشنوازی را برای حاضران اجرا کرد.
در ادامه لیلی نظری به نمایندگی از تیم دوچرخه سواری بانوان انزلی با اشاره به تاثیر مثبت این ورزش بر سلامت انسان و محیط زیست، شهروندان را به این فعالیت دعوت کرد.
پویشگران ‘ تو هم بخوان ‘ و فرهنگ دوستان حاضر در این برنامه در پایان با امید به این که با کتاب خواندن و اندیشیدن و عمل به دانسته هایشان جامعه بهتری داشته باشند و مبادله کتابهایشان برنامه را به پایان رساندند.
آنان آرزو کردند تالاب زیبای انزلی سالیان سال زنده بماند و جایی برای رویش لاله های تالابی و نیلوفران آبی، پرواز پرندگان مهاجر ، رقص ماهیان و تفرج شادمانه آدمها باشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *