اخبارتاریخچهره ها و یادبودها

گره کور در اجرای طرح یادمان دکتر حشمت؛ مخالفت اوقاف با تجاوز به حریم مسجد چله خانه رشت /طرح تغییر کند

به گزارش گیل مهر، در جلسه این هفته کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر رشت، علت توقف پروژه یادمان دکتر حشمت، از شهدای مبارز جنبش جنگل بحث و بررسی شد.
عاقل منش با اشاره به موقعیت مکانی گورستان قدیمی چله خانه و مزار دکتر حشمت که در این گورستان است، ابراز کرد: قبلا فضای آرامگاه بسته بود و از شورای سوم ساخت یادمانی برای مزار دکتر حشمت بحث و بررسی شد.
در این جلسه که نماینده اداره کل میراث فرهنگی و اوقاف شهرستان رشت نیز حضور داشتند، پیرامون مشکلات فنی اجرای طرح و نیاز به ضرورت اخذ مجوز از سازمان میراث فرهنگی برای تغییر در نوع مصالح سازه، بحث و بررسی گردید.
رئیس کمیسیون فرهنگی شورا با اشاره به مسابقه طراحی یادمان مزار میرزا در سال ۱۳۹۱ظهار کرد: این مسابقه از سوی سازمان میراث فرهنگی اجرا شد و سال جاری اعتبار لازم برای ساخت یادمان دکتر حشمت کد دار گردید و طرحی که میراث مسابقه گذاشته است، با بودجه شهرداری در دستور کار قرار گرفت.
وی با اشاره به مراسم کلنگ زنی مراسم المان دکتر حشمت، در تابستان گذشته ابراز کرد: متاسفانه به دلیل برگزاری مراسم دهه محرم، و همجواری آرامگاه با مسجد چله خانه، پروژه متوقف گردید.
عاقل منش با بیان اینکه گودبرداری فضای گورستان در آبان ماه انجام شده است، ابراز کرد: متاسفانه دوباره پروژه متوقف شده است.
رئیس سازمان سیما و منظر شهرداری بعنوان کارفرمای پروژه در جلسه گفت: اگرچه تخریب سازه قبلی با حواشی رسانه ای همراه بود ولی عدم هماهنگی در جانمایی طرح، کار را مشکل کرده و برای اجرا ناچار هستیم بخشی از دیوار مسجد را خراب نماییم. یا باید طرح کوچکتر شود و یا بخشی از زمین مسجد چله خانه برای اجرا اضافه شود. و برای این کار نیازمند نظر مساعد اداره اوقاف هستیم.
سجاد محجوب همچنین گفت: تغییر مصالح نیز یکی دیگر از درخواست های پیمانکار با توجه به اقلیم گیلان است.
مدیر پروژه، بهزاد نیک فهم، با بیان اینکه جانمایی سایت پلان با محدوده زمین شمالی همخوانی ندارد، گفت: سایت پلان ممهور به مهر سازمان میراث فرهنگی که برای قرارداد بما ابلاغ شده، از عهده تصمیم گیری پیمانکار خارج بوده و کارفرما یا میراث باید نظر نهایی را بدهد.
مدیر پروژه با اشاره به طرحی که دکتر رزازی مدیر میراث وقت دهه ۱۳۷۰ اجرا کرده است، ابراز کرد: آن زمان ۲متر ارتفاع گورستان بالا آمد و ارتباط مزار با فضای پیرامون قطع شد. بنابراین در طرح جدید بخش الحاقی و سکو برداشته شده و گورستان و قبور خاکبرداری نشده است.
وی با بیان اینکه ۴ گمانه زنی برای عمق سطح و قبور با حضور نماینده میراث انجام شده است، تصریح کرد: بعد از ایجاد ۲متر حفره در محل گمانه زنی، مشخص شد سطح قبور بسیار پایین تر از سطح آسفالت است.
نیک فهم تاکید کرد: برای احداث پی ساختمان ناگزیریم با رعایت موازین شرعی و اوقاف، پی ساختمان را بکنیم.
وی با بیان اینکه اجرای حجم بانی ابلاغ شده از سوی میراث، مشکلات اجرایی بهمراه خواهد داشت، افزود: اجرای بتنی منجر به کاهش دید فضای داخلی آرامگاه بویژه در شب می شود.
نیک فهم همچنین گفت: اصلاحاتی به لحاظ بومی شدن طرح در طرح به مسابقه گذاشته شده، صورت گرفته تا با فضای بومی همخوانی داشته باشد.
برای اجرا، اسکلت فلزی بهتر و زودتر از اسکلت بتنی اجرا می گردد.
مدیر پروژه خواستار تصمیم گیری شورا شد و افزود: نوع سازه و طرح باید مشخص شود تا بازتاب اجتماعی نداشته باشد.
همچنین عدم انطباق زمین مشکلی است که اوقاف و شهرداری باید حل کنند وهنوز پاسخ استعلام برای کندن برخی قبور برای جانمایی پی سازه صادر نشده است.
احمد رمضانپور نیز دکتر حشمت را هویت گیلان خواند و افزود: چاره ای نداریم تا اقتصاد گیلان را بر مبنای گردشگری توسعه دهیم.
عضو شورا تاکید کرد، مقاوم سازی و زیباسازی در این طرح ضروری است.
بهراد ذاکری، با بیان اینکه بجز بحث فنی می باید پیرامون رخدادهای فرهنگی بعد اجرا هم فکر کرد، افزود: بنظر می رسد در طراحی، فضای پیراموم لحاظ نشده است.
عضو شورا خواستار تشکیل یک کمیته فنی برای بررسی طرح و مشکلات فنی آن شد.
میرزایی، نماینده اداره کل میراث فرهنگی، حاضر در جلسه گفت:
تعامل میراث فرهنگی با شهرداری در سال جاری جدی و خوب بوده است. و هر پروژه ای که مرتبط با شهر رشت است، میراث فرهنگی برای تسهیل در اجرا همکاری خواهد کرد.
وی با بیان اینکه اگر قرار است طرح بطور کامل عوض شود، نظر شورای فنی میراث کشور هم ضروری است. و پروسه اداری آن باید طی شود.
نماینده اداره اوقاف در جلسه گفت: اگر اجرای طرح منوط به تجاوز به حریم مسجد باشد، اوقاف مخالفت خواهد کرد.

قاسمپور تاکید کرد: با ورود طرح به داخل مسجد مجاور مخالفیم و مغازه های اطراف طرح نیز وقف است .
وی نسبت به کند و کار قبور در حاشیه ارامگاه دکتر حشمت نیز ابراز کرد: این موضوع حساسبت هایی بهمراه دارد و باید با بررسی جوانب انجام شود.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *