اخبارتاریخعکسگردشگری

گزارش تصویری گیل مهر از حمام تاریخی « مریان» در ییلاقات تالش

به گزارش گیل مهر، حمام تاریخی روستای مریان، یکی از بناهای میراثی استان است که در سالهای اخیر بخشی از آن مرمت شده است ولی با کمبود اعتبار سازمان میراث فرهنگی، نیمه کاره رها شده است. اخیرا معاون اداره کل میراث فرهنگی گیلان، وعده مرمت نهایی و تغییر کاربری آن به پایگاه میراث فرهنگی را داده است. پیش از این پایگاه میراث فرهنگی در ییلاقات تالش، کاخ سردار امجد در آق اولر بود.
روستای «مریان»، از جمله روستاهای ییلاقی شمال غربی هشتپر تالش و نرسیده به روستای «آق اولر» است. بنای این حمام تاریخی مربوط به اواسط دوره قاجار و مربوط به خاندان سردار امجد، خان کرگانرود بوده و در واقع برای استفاده خصوصی این خاندان ساخته شده بود.
تا پیش از سال ۱۳۸۹، بخش های زیادی از طاق های حمام مریان و گنبدهای آن فروریخته بود حالا مرمت سقف، طاق ها و دیواره ها صورت گرفته است ولی در عمل دیدن داخل حمام امکان پذیر نیست.
بنا دارای وسعت ۲۰۰ متر مربع است، ملاط حمام مریان از سنگ و آجر ساخته شده و شامل تون، صحن ورودی، سربینه، خزینه و .. بوده است.
با اینکه حمام مریان در ۱۱شهریور سال ۱۳۸۲ و به شماره ۹۹۱۹ در فهرست بناهای میراثی کشور به ثبت رسیده است، ولی ۷سال بعد به دلیل فقدان اعتبار، سازمان میراث فرهنگی توانست بخشی از بنا را مرمت نماید.
عکسها: پویا پناهی- تصاویر در شهریور سال گذشته گرفته شده است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *