اخبارتاریخعکسگردشگری

گزارش تصویری گیل مهر از وضعیت پل خشتی «گیشه دَمَرده»

به گزارش گیل مهر، به دلیل تعدد رودخانه ها در گیلان، پل های خشتی زیادی بویژه در مسیر راه شاه عباسی ساخته شده بود. اگرچه بسیاری از این پل ها تخریب شده ، اما برخی از پل های بجامانده نیز همچنان مورد بی توجهی است و سالهاست رنگ مرمت به خود ندیده است.

۱۵سال پیش پل خشتی دوره قاجار به نام «گیشه دمرده» در روستای جیرسرا ، بخش بلسبنه در فهرست بناهای میراثی کشور ثبت شد. با اینکه پل در ۳۰۰متری جاده اصلی رشت به شهرهای شرق گیلان است، ولی حتی یک تابلوی معرفی اثر هم در نبش جاده دیده نمی شود تا به مسافران نوید بازدید از یک اثر میراثی را بدهد.

درختان تنومند رشد کرده در حریم رودخانه و اطراف و روی پل بقدری زیاد است که نه موج شکن های پل به خوبی دیده می شود و نه خود پل قابل رویت است.

تمامی طاق های پل در انبوه زواید گیاهی ناپدید شده و جانپناه پل به کلی داخل رودخانه فروریخته است. از سنگفرش صیقلی معمول پل های خشتی رودخانه هم خبری نیست تنها در بلندی جناق وسط، آثار به جا مانده از سنگهای کف پوش پیداست.

پل گِیشه دَمَرده دارای یک دهانه اصلی به طول ۹۱۰ سانتی متر در وسط و دو دهانه کوچک دیگر در طرفین آن می باشد که در فصول پرآبی و مواقع بروز سیلاب به کمک دهانه  اصلی آمده و همچنین دارای دو موج شکن نیم دایره به قطر ۱۰۰سانتی متر در دو طرف دهانه اصلی و در کنار دهانه های کوچک در ضلع جنوبی می باشد.

طول پل ۲۶ و عرض آن ۵۶/۴ متر بوده و ارتفاع آن از بلندترین نقطه تا سطح بستر رودخانه ۵/۵ متر می باشد. جهت قرار گیری پل شرقی غربی و در ضلع جنوبی آن آثاری از راه پله جهت دسترسی مردم به سطح رودخانه  و یا دهانه های کوچک به چشم می خورد. قطر طاق دهانه اصلی ۷۲ سانتی متر و نوع آن جناقی می باشد.

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *