اخبارچهره ها و یادبودهاکتاب

یادبودهای فرهنگی؛ « این سگ می خواهد رکسانا را بخورد»

به گزارش گیل مهر، قاسم کشکولی را بعنوان داستان نویسی پیشرو در دوره معاصر می شناسیم.

قاسم کشکولی ۶ مهر ۱۳۴۲ خورشیدی در شهرلنگرود به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی و سیکل اول متوسطه  را در لنگرود ضمن اینکه نزد پدربزرگش زندگی می کرد، به پایان برد. سپس نزد خانواده اش -که در تهران زندگی می کردند- رفت. وی پس از پایان تحصیلات، به استخدام بانک سپه درآمد و ساکن تهران شد.

قاسم کشکولی یکی از داستان نویسان پیشروی معاصر ایران است و داستان نویسی را به شکل حرفه ای از زمستان ۱۳۶۹ آغاز کرد. نخستین داستان هایش بنام های «پنجره»  و «نوستالژی» را در هفته‌نامه «نقش قلم» رشت چاپ کرد.

بعد از آن کار نوشتن را جدی تر گرفت و داستان هایش را با نام «بوی حوا» و «بازگشت» در مجله گردون و «سرنوشت زنی که از دنده چپ من متولد شد» در دنیای سخن و «افسانه های بچه های زیتون» را در مجله معیار منتشر کرد.

داستان های کشکولی زبانی دلچسب و گیرا دارد، نثر او روان و با ایجاز و شاعرانه است و مسایل دنیای جدید، مدرن و پست مدرن در آن بازتاب دارد.

از دیگر آثار او ؛ زن در پیاده رو راه می رود(مجموعه داستان)، ناهید(رمان)، رمان نامه (رمان)، بازی، مهندس یک رمان، روایتی از سوانح غزالی است.

« این سگ می خواهد رکسانا را بخورد» ، جدیدترین اثر اوست که رمان برگزیده جایزه مهرگان شد. البته این رمان دو ماه بعد از انتشار چاپ نخست در سال ۱۳۹۴ چاپ اولش تمام شد. عجیب آن بود، رمانی که برنده جایزه مهرگان گردید، دیگر اجازه تجدید چاپ نیافت.

کشکولی درپاسخ به سوالی در گفتگو با خبرگزاری ایسنا گفته بود؛« ما نمی‌توانیم به خرد جمعی و مخاطب توهین کنیم. این‌که بگوییم سطح مخاطب پایین آمده یک نوع توهین است. سیاست‌گذاری‌ها به‌ویژه سیاست‌هایی که جلو آثار تراز اول را می‌گیرند این شرایط را به وجود آورده‌اند، بنابراین جا برای آثار کم‌مایه و سطح سلیقه عام‌تر بازتر می‌شود، البته این کتاب‌ها هم باید باشند زیرا جزو ضروریات ادبیات هستند. زمانی‌ که در موسیقی شجریان‌ها حذف شوند آثار دیگری بالا می‌آیند. در مورد داستان نیز همین‌طور است. پس گناه مخاطبان نیست؛ مشکل این است که به ادبیات تراز اول دسترسی ندارند.»

ضمن گرامیداشت ولادت این نویسنده برجسته، منتظر آثار بهتری از این نویسنده برخاسته از شهر لنگرود می مانیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *