اخبارچهره ها و یادبودها

یادبودهای فرهنگی؛ بیژن نجدی و «یوزپلنگانی که با من دویده اند»

به گزارش گیل مهر، «بیژن نجدی» از پیشگامان داستان نویسی پست مدرن در ایران بشمار می آید. با این حال در زمان حیات، تنها مجموعه داستان« یوزپلنگانی که با من دویده اند» از وی منتشر شده است. چهارم شهریور ماه سالروز درگذشت شاعر و داستان نویسی است که پس از فوت، همسرش «پروانه محسنی آزاد» آثار وی را منتشر  کرده و بر شهرت ادبی وی افزود.

بیژن نجدی در ۲۴ آبان ۱۳۲۰ از پدرو مادر گیلانی در خاش زاهدان متولد شد. او تحصیلات ابتدایی خود را در رشت گذراند و پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۳۹ وارد دانشسرای عالی تهران شد و در سال ۱۳۴۳ از همان دانشکده در رشته ریاضی فارغ التحصیل گردید و با سمت دبیر در دبیرستان های لاهیجان مشغول تدریس شد. نجدی از سال ۱۳۴۵ فعالیت های ادبی خود را آغاز کرد.

نجدی در زمان زندگی خود تنها مجموعه داستان«یوزپلنگانی که با من دویده اند» را در سال ۷۳ منتشر ساخت که در سال ۱۳۷۴ جایزه قلم زرین جایزه گردون را به خود اختصاص داد. بقیه آثارش پس از درگذشت توسط همسرش به چاپ رسید. مجموعه داستان «دوباره از همان خیابان ها» در سال ۷۹ نیز برگزیده نویسندگان و منتقدان مطبوعات شد. نجدی همچنین در کارنامه ادبی خود، تندیس یادمان شعر فراپویان به خاطر برگزیده اشعار دهه هفتاد و لوح افتخار به پاس جانسروده ها در پاس داشت آیین های ملی و میهنی  را دارد. از وی اشعار گیلکی کمی باقی مانده است.

همچنین پس از مرگ وی داستان های «تاریکی در پوتین» ،«سپرده در زمین»،« گیاهی در قرنطینه» و «استخری پر از کابوس» از مجموعه داستان های یوزپلنگانی که با من دویده اند و نیز داستان های «مرثیه ای برای چمن» و «بیمارستان نه قطار» از مجموعه «دوباره از همان خیابان ها» به فیلم درآمده است.

بیژن نجدی نویسنده ای با ذوق ادبی است که داستان هایش در سبک های واقع گرایی و فراواقع گرایی است. وی از پیشگامان داستان نویسی پست مدرن در ایران بشمار می آید.

بیژن نجدی در چهارم شهریور ۱۳۷۶ به علت بیماری سرطان ریه درگذشت. آرامگاه وی در شهر لاهیجان و در جوار بقعه شیخ زاهد گیلانی قرار دارد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *