اخبارچهره ها و یادبودهاهنر

یادبودهای فرهنگی؛ نادرگلچین و تنها صداست که می ماند

۱۰شهریور ۱۳۴۱ بود که  ساعت ۲۳ زلزله دهشتناکی، بلوکات زهرا در استان قزوین را لرزاند. زلزله ای که ۲۰هزار کشته برجای گذاشت.

اگر رسانه های خارجی آن زمان این زلزله را بزرگترین فجایع انسانی قرن گزارش دادند، شاهد جلوه های انسانی مردمی در این زلزله بودیم. اگر ارسال کمک های مردمی جهان پهلوان «غلامرضا تختی» به زلزله زدگان در یادها مانده است، اجرای کنسرت «نادرگلچین» هم به نفع زلزله زدگان فراموش نمی شود.

نادر گلچین در نخستین روز از مهرماه ۱۳۱۵ در رشت متولد شد و یک روز پیش از تولد ۸۱سالگی اش در ۳۱ شهریور ۱۳۹۶ دم فروبست.

این هنرمند پیشکسوت آواز سنتی در سال ۱۳۱۵ به موسیقی علاقه فراوانی داشت و از ۱۲ سالگی همکاری با رادیو رشت را آغاز کرد. رادیویی که در اختیار تیپ رشت بود و زیر نظر مدیران ارتش اداره می شد. گلچین خواننده محلی گیلان شد. همکاران وی در این رادیو عبارت بودند از علی اکبر پور(آلتون، ویلن) نادرپوردلجو (قره نی) و عده ای دیگر از هنرمندان بنام رشت، که مدت ها این همکاری ادامه داشت.

سال سوم دبیرستان به هنرپیشگی وری آورد و در تئاتر رشت در نمایشنامه های«بارگاه هارون الرشید»، «خواب های پینه دوز» شرکت کرد و آوازهایی را در بازیگری اجرا کرد.

نادر گلچین در سال ۱۳۳۹ به تهران آمده و فعالیت های هنری خود را در اداره هنرهای زیبا و وزرات فرهنگ و هنر آغاز کرد. اولین برنامه خود را با ارکستر محمود تاج بخش اجرا کرد و تا سال ۱۳۵۴ در این اداره به ترتیب با ارکسترهای فرامرز پایور، عباس خوشدل، عبدالکریم مهر افشان، عماد رام و مصطفی پورتراب ادامه همکاری داد.

گلچین در سال ۱۳۵۰ همکاری خود را با رادیو ایران آغاز نمود و این همکاری تا سال ۱۳۶۲ ادامه یافت. گلچین در برنامه های مختلف رادیو، به ویژه برنامه گلها فعالیت چشمگیری داشت و با هنرمندانی چون: فرامرز پایور، منصور صامی، پرویز یاحیقی، حبیب اله بدیعی، علی اصغر بهاری، جلیل شهناز، فرهنگ شریف، فضل اله توکل، جهانگیر ملک، امیر ناصر افتتاح، محمد اسماعیلی، آبتین اجلالی و منصور نریمان همکاری کرد.

 از کارهای او که بسیار مورد استبال شنوندگانش واقع شد، اجرای آهنگ «آمد نوبهار» اثر مهدی خالقی بود که به رهبری فرهاد فخرالدینی بازسازی و با گروه کر رادیو اجرا شد.

نادر گلچین بر اساس قراردادهای فرهنگی هنری بین ایران و دیگر کشورها، همراه با ارکستر فرامرز پایور، به الجزایر رفت و موسیقی سنتی ایران را به هنر دوستان آن کشور معرفی نمود.

از دیگر کارهای برجسته این هنرمند، کنسرتی بود که به نفع زلزله زدگان بویین زاهرا، همراه با ارکستر عماد رام برگزار کرد.

نادر گلچین در طول فعالیت های هنری خود متجاوز از ۳۰۰ آواز و آهنگ اجرا کرد. اگرچه در سال‌های پس از انقلاب  از فعالیت های هنری کناره گرفت، ولی پس از ۳۵ سال کناره‌گیری تنها آلبوم «گریز» را بصورت مشترک با فریدون شهبازیان منتشر نمود.

 ۱۷ دی ماه سال ۱۳۸۶ در فرهنگسرای هنر (ارسباران) مراسمی برای نکوداشت نادر گلچین و یادمان محمودی خوانساری برگزار  و از این هنرمندان عرصه موسیقی در زمان حیات تقدیر گردید.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *