اخبارمطبوعات

یکصد و پنجاه و دومین شماره دوماهنامه گیله وا منتشر شد

به گزارش گیل مهر، یکصد و پنجاه و دومین دوماهنامه فارسی و گیلکی «گیله وا» ویژه مرداد و شهریور ۹۷ منتشر شد.
گیله وا در بیست و هفتمین سال انتشار خود سرمقاله ای دارد با عنوان« بدتر از دیروز، بهتر از فردا !» . اگرچه عنوانی تکراری است، ولی محمد تقی پوراحمد جکتاجی پس از بیست و شش سال تلاش مطبوعاتی خود اشاره دارد به اینکه با رشد رسانه های مجاری و کاهش خوانندگان قدیمی، و افزایش قیمت کاغذ، عرصه بر رسانه های مکتوب هر روز سخت تر می شود. اما باز هم صاحب امتیاز این جریده می نویسد:«گیله وا اگر یک نشریه همسان و همگون با نشریات عمومی بود و اداره آن برای گرداننده آن صرفا به عنوان یک شغل بود اما یک هدف و آرمان متعالی و یک قصد و آهنگ ملی و هویتی آن را تاکنون سرپا نگهداشته است. بنابراین آن ها که بر این باورند گیله وا پاسدار هویت قومی و بومی گیلانی و حافظ بخش ایرانی آن است خوب می دانند راز بقای ماندگاری آن در چیست.
پس آن ها که به گیله وا نگاهی ویژه دارند- جدا از یک نشریه ی صرف- دارند و به انتشار آن بعد از بعد کلان، ملی، حیثیتی و هویتی به گیلان نگاه می کنند، در شرایط بحران کنونی که بر همه ما می گذرد، هیچ گاه و هرگز آن را تنها نخواهند گذاشت.»
گیله وا در شماره جدید خود، تصویری مقاله ای با عنوان «یکسال در گیلان» از یک صفحه روزنامه ارمنی بنام «زانک» به شماره ۲۱ را منتشر کرده است که این مقاله مربوط به تحولات سیاسی سال ۱۹۱۹ و بقلم « و.واساکونی (گریگور یقیکیان)» ، یکی از چهره های موثر در جنبش جنگل است. این نسخه از روزنامه از مرکز علمی ماتنادران ارمنستان توسط روبرت وهانیان، پژوهشگر، به ایران آورده شده و توسط وی و مسعود حقانی ترجمه شده است. این مقاله اطلاعات تازه ای پیرامون هیات اتحاد اسلام (هسته اولیه شکل گیری نهضت جنگل) دارد.
پنجمین قسمت از یادداشت های شادوران سرتیپ پور پیرامون پایان کار نهضت جنگل و نمایش سربریده میراز از خواندنی های این شماره است.
مطالبی با عنوان اکنون نوبت سفید رود است، در جستجوی دیوان میرزا محمد عاشق گیلانی، فرهنگ عامه مردم شمال ایران افسانه کوکوتی تی در باور گیلان، ضرب المثل های گیلکی، معرفی تازه های نشر و شعر و داستان گیلکی از خواندنی های این شماره است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *