اخبارمطبوعات

یکصد و پنجاه و سومین شماره دوماهنامه گیله وا منتشر شد

به گزارش گیل مهر، یکصد و پنجاه و سومین دوماهنامه فارسی و گیلکی «گیله وا» ویژه آبان و آذر ۹۷ منتشر شد.
تصویر جلد گیله وا در بیست و هفتمین سال انتشار خود، به موضوع ازدیاد مهاجرت به گیلان از دیگر استان ها به دلیل خشکسالی های اخیر می پردازد. در همین زمینه مدیر مسئول سرمقاله ای دارد با عنوان«گیلان فلسطینی دیگر» و محمد تقی پوراحمد جکتاجی از هجوم خریداران می نویسد و اراضی کشاورزی و کوه هایی که تصرف می شوند:«مافیای زمین خواری مثل اختاپوس بر همه اراضی سبز شمال چنگ انداخته و هیچ مرجع قانونی به این چوب حراج سرزمینی نظارت ندارد… . دور نیست دو سه دهه که از این ماجرا بگذرد فرزندان این مالباختگان و از دست دادگان زمین تیرکمان و سنگ انداز بدست گیرند و پنجره این و آن ویلا را بشکنند و گیلان، فلسطینی دیگر شود.»
گیله وا در شماره جدید خود همچنین نگاهی دارد به وضعیت کاروانسارهای میراثی بازار رشت که اکنون به مثابه گوهران خاک گرفته شده اند.
ترجمه بخش دوم مقاله ای با عنوان « روایت گریگور یقکیان از درگیری مسلحانه جنگلی ها در منجیل» از روزنامه ارمنی بنام «زانک» مقاله خواندنی است که به برشی از حوادث جنبش جنگل توسط یقیکیان می پردازد.
این نسخه از روزنامه از مرکز علمی ماتنادران ارمنستان توسط روبرت وهانیان، پژوهشگر، به ایران آورده شده و توسط وی و مسعود حقانی ترجمه شده است..
ششمین قسمت از یادداشت های شادوران سرتیپ پور، به حوادث و شورش های پس از شهادت میرزا کوچک جنگلی می پردازد. و رویکرد جدید مبارزان در پرداختن به فعالیت های هنری و روایت چگونگی ساخت بیمارستان پورسینای رشت با استفاده از عواید همین فعالیتها.
پرسه در هشتی خانه، نقد و بررسی کتاب تازه منتشر شده باد گاره سری اثر حمید نظرخواه علیسرایی به قلم تیمور گورگین، گذری بر کتاب « پیرزنا قصه گنه اینا مینا» به قلم ناد علی فلاح، از واویشکا تا نمک سبز بقلم محمد سعید محصصی از خواندنی های این شماره است.
و همچون شماره های پیشین این دو ماهنامه دو زبانه، شعر و داستان های گیلکی نیز در شماره ۱۵۳ گیله وا منتشر شده است.

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *