اخبارمطبوعات

یکصد و پنجاه و یکمین شماره دوماهنامه گیله وا منتشر شد

به گزارش گیل مهر، یکصد و پنجاه و یکمین دوماهنامه گیله وا با تصویر جلد مزین به استاد ابراهیم پورداود، منتشر شد. این تصویر بیانگر مراسم ادای احترام به نخستین دانش آموخته زبان های ایران باستان و نخستین مفسر اوستاست که بمناسبت روز ملی قلم (۱۴تیرماه) پس از سالها از سوی سایت فرهنگی گیل مهر و مجمع اسلامی فرهنگیان گیلان در محل آرامگاه در سبزه میدان رشت، محله آفخرا برگزار گردید.
در این شماره مقاله ای با عنوان «آیا بین تسلیم شدن دکتر حشمت و حاج احمد کسمایی تفاوتی وجود دارد؟! تابویی که باید بر آن غلبه کرد» به قلم دکتر ناصر عظیمی منتشر شده است.
این مقاله که به مناسبت ۲۱ اردیبهشت و سالگرد به دار آویخته شدن دکتر حشمت، از سران جنبش جنگل است، نگارش شده و ضمن تحلیل تسلیم دو تن از سران یعنی دکتر حشمت و حاج احمد کسمایی ، نوع نگاه مردم به علت تسلیم شدن این دو نفر را تحلیل کرده است.
در این شماره بخش چهارم یادداشت های شادروان جهانگیر سرتیپ پور پیرامون نهضت جنگل؛ کودتای سرخ، ورود قزاقها، بازگشت بلشویکها، مهاجرت مردم رشت و.. می پردازد.
مقاله ای تحت عنوان :« تاتی رودباری یا گیلکی رودباری؟» بقلم محمدتقی پوراحمد جکتاجی، تحلیلی از زبان و گویش های بومی منطقه رودبار دارد.
معرفی «هالونه»، مجموعه ترانه های گیلکی بانو صفر نژاد است که توسط فرزاد منفرد ترجمه شده است. در این شماره گیله وا، این کتاب توسط زهرا سیاوش آبکنار، پژوهشگر ادبی نقد و بررسی شده است.
«آثار هنری مارلیک، نماد ظرافت و زیبایی در تمدن بشری»، «آیین تولد نوزاد در دیلمان از شب شش تا سنت سری»، « مروری بر کارکرد گروه داستان گیلکی خانه فرهنگ گیلان» ، معرفی تازه های نشر و شعر و داستان گیلکی از خواندنی های این شماره است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *