اخبارصنایع دستی

اهمیت و جایگاه فرش دست‌بافت، در انجمن مفاخر گیلان بررسی شد

گیل‌مهر- الهام کیانپور
جلسه‌ای دیگر از سلسله نشست‌های تخصصی انجمن مفاخر گیلان، صبح روز یکشنبه ۱۷ آذرماه با مدیریت دکتر روشنک گل‌دوست در دفتر این انجمن در مجتمع خاتم الانبیاء رشت برگزار شد.
گل‌دوست ضمن خیرمقدم به مدعوین، به معرفی سخنران نشست و آثار پژوهشی وی پرداخت.
سپس سخنران جلسه، فردوس لطفی، کارمند سازمان فنی و‌حرفه‌ای گیلان و مدرس دانشگاه، بحث خود را با عنوان« شناخت فرش‌ و راه‌های نگهداری آن» مطرح نمود
لطفی با این مقدمه که فرش شناسنامه‌ی ایرانی‌هاست و جایگاه ویژه‌ای در جهان دارد، به تاریخچه‌ی آن پرداخته و گفت: در روزگار باستان از دو‌ فرش افسانه‌ای قالی پرنده سلیمان و فرش بهارستان نام برده شده است. هردوت ضمن نام بردن از فرش بهارستان، طول آن را ۳۶۴ تا ۳۶۵ متر عنوان نموده و‌ گفته که برای بافت آن از سیم‌های طلا استفاده شده است. وی در ادامه افزود: این فرش که به بهار خسرو شهرت داشته، معرف چهار فصل سال بوده و در عید نوروز برای برگزاری جشن پهن می‌شده است.


این مدرس دانشگاه، در ادامه قالی پازیریک را محور سخنان خود قرار داده و‌ گفت: پازیریک قدیمی‌ترین فرش جهان است که در سال ۱۹۴۸م توسط رودنکو، باستان‌شناس روسی در دره پازیریک واقع در رشته‌کوه‌های آلتای در محدوده‌ی کشور روسیه، در کنار اشیاء باستانی مشهوری دیگر، در گور یخ‌زده‌ی یکی از فرمانروایان سکایی  کشف شد.
لطفی ضمن اشاره به نقش گوزن خال زرد، در متن قالی پازیریک گفت: از آن‌جا که این نوع گوزن فقط در گیلان دیده شده، می‌توان گفت شاید خاستگاه این قالی گیلان باشد.
این هنرمند با بیان این‌که تا دوره صفویه، در زمینه‌ی فرش دچار رکود بودیم گفت: پس از صفویه دوران درخشش و شکوفایی فرش آغاز شد.
وی افزود: قالی‌ شیخ صفی‌الدین اردبیلی، یک جفت قالی ایرانی نفیس با شهرت جهانی است که در دوران پادشاهی شاه تهماسب صفوی برای آرامگاه جدش بافته شده‌بود. اکنون یکی از آن‌ها در مالکیت موزه‌ی ویکتوریا بوده و آلبرت لندن و دیگری در موزه‌ی لس‌آنجلس نگهداری می‌شود.


این مدرس دانشگاه در ادامه ضمن پرداختن به جایگاه فرش در ایران، به الیاف مورد استفاده در بافت فرش اشاره کرده و‌ گفت: سابقا مرکز ابریشم در ایران بوده و الیاف طبیعی در فرش حرف اول را می‌زد، اما امروزه به دلیل قیمت بالا آن، از الیاف مصنوعی استفاده می‌شود.
وی با بیان اینکه اولین بافندگان فرش، عشایر بودند، به رنگ، نقش و شکل فرش‌های آن‌ها اشاره کرد.
لطفی در پایان، نوع الیاف، نقوش و طریقه بافت فرش دست‌بافت سنتی را محور سخنان خود قرار داد و پیرامون طریقه‌ی تشخیص یک قالی مرغوب و صحیح بافته شده صحبت نمود. وی همچنین به روش‌های نگهداری صحیح فرش سنتی، لکه‌زدایی و شستشوی آن‌ها اشاره کرده و تعدادی از تابلوفرش‌های دست‌بافته‌ی خود با الیاف طبیعی را به مدعوین نشان داد.
در انتهای این نشست، پژوهشگران و مدعوین، پرسش‌ها و‌ مطالب مرتبط به موضوع جلسه را مطرح نمودند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *