اخبارچهره ها و یادبودها

۷۳۳۴جلد کتاب شخصی دکتر محمد معین در پژوهشکده گیلان شناسی رونمایی می شود

به گزارش گیل مهر، ۷۳۳۴جلد کتاب شخصی دکتر محمد معین صبح چهارشنبه سوم بهمن ماه در پژوهشکده گیلان شناسی رونمایی می شود.
رئیس پژوهشکده گیلان شناسی در این باره گفت: کتابخانه شخصی شادوران دکتر محمد معین توسط دخترش، مهدخت معین، به دانشگاه گیلان اهدا شد و اکنون در اختیار پژوهشکده گیلان شناسی است و فردا طی مراسمی، این مجموعه ارزشمند در کتابخانه پژوهشکده گیلان شناسی رونمایی می شود.
دکتر هاشم موسوی افزود: در این مجموعه نفیس، ۴هزار و ۱۶۲ جلد کتاب فارسی وجود دارد، همچنین ۱۶۶۴ جلد کتاب به لاتین، ۱۱۷۳ مجله فارسی و ۳۳۳ مجله لاتین موجود است و از این پس علاقمندان می توانند در محل پژوهشکده از این آثار ارزشمند استفاده نمایند.
وی با بیان اینکه فهرست نویسی و دسته بندی کتاب ها در مخزن کتابخانه پژوهشکده به اتمام رسیده است، یادآور شد: لیست کتتاب ها از طریق نرم افزار جامع کتاب خانه دانشگاه گیلان قابل دسترسی است و علاقمندان بصورت مجازی می توانند با نام و نویسنده کتاب دسترسی یافته و به صورت حضوری نیز از این منابع استفاده نمایند.
وی با بیان اینکه در این مجموعه نفیس، کتاب های ارزشمند و نایابی وجود دارد، تصریح کرد: برخی آثار نظیر کشف الذنون نایاب است. همچنین در حوزه تاریخ و فرهنگ گیلان کتاب هایی به زبان اصلی قرار دارد. به عنوان نمونه، آثار لویی رابینو (کنسول انگلیس در اوایل قرن بیستم در رشت) به انگلیسی در این مجموعه است و یا کتاب هایی که دکتر معین از زبان های دیگر ترجمه کرده است نظیر کتاب ایران از آغاز تا اسلام رومن گیرشمن به زبان فرانسه که دکتر معین ترجمه کرده است.
وی همچنین از وجود مجلات معتبری در این مجموعه ارزشمند خبر داد و ابراز کرد: مجلاتی نظیر یغما، کاوه چاپ برلین، ارمغان سعادت، ایران شرق، یادگار و… در کتابخانه شخصی دکتر معین وجود داشت که به غنای این مجموعه افزوده است.
گفتنی است دکتر محمد معین، به سال ۱۲۹۱ خورشیدی، در محله زرجوب شهر رشت به دنیا آمد و پس از گذراندن تحصیلات مقدماتی در رشت، دوره دوم متوسطه را در دارافنون تهران گذراند و در سال ۱۳۰۳ خورشیدی در رشته ادبیات فارسی و علوم تربیتی موفق به دریافت مدرك لیسانس گردید.
دکتر معین نخستین دانش آموخته دکترای زبان و ادبیات فارسی است و پایان نامه دکترای خود را با عنوان «مزدسینا و تأثیر آن در ادبیات فارسی» به پایان برد.
محمد معین در روز نهم آذرماه ۱۳۴۵ به دلیل بیخوابی های طولانی برای شرکت در یک کنفرانس علمی در دفتر گروه زبان و ادبیات فارسی دانشكده ادبیات دانشگاه تهران ، بیهوش شد و پس از ۵سال در سیزدهم تیرماه ۱۳۵۰ در تهران زندگی را بدرود گفت. آرامگاه وی در شهر آستانه اشرفیه است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *