اخبارگردشگری

با حضور گروه های موسیقی گیلان، لرستان و مازندران؛ آغاز سال نوی دیلمی ۱۹مرداد در هالیدشت لنگرود برگزار می شود

به گزارش گیل مهر، آغاز سال نوی ۱۵۹۲ دیلمی ، نوروزبل، روز جمعه ۱۹مرداد ماه در هالیدشت لنگرود برگزار می شود. در این مراسم، که با همکاری اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی و میراث لنگرود و شورا و شهرداری اطاقور برگزار می شد، گروه های موسیقی نواحی کشور اجرای موسیقی دارند.

در این جشنواره، گروه سرنای لرستان، گروه مازندرانی دیوسالار، گروه دیلمون و گروه دیلمان دادو، برای شرکت کنندگان موسیقی اجرا می کنند.

بر همین اساس گفتگویی داشتیم با صفرعلی رمضانی، خواننده و پژوهشگر موسقی فولکوریک و سرپرست گروه «دیلمون دادو» که از ۱۳سال پیش ضمن برگزاری جشن های محلی نوروزبل، برای به ثبت رسیدن این آیین بومی گیلان در فهرست آیین ها ناملموس کشور زحمات زیادی کشیدند.

صفرعلی رمضانی که از مردادماه ۱۳۸۹ با سازمان میراث فرهنگی برای برگزاری جشن آغاز سال نوی دیلمی همکاری داشته، درباره ریشه شناسی واژه نوروزبل می گوید: نوروزبل از ترکیب دو واژه ی نوروز یعنی روز تازه، شروع سال جدید و واژه ی گیلانی «بَل» بوجود آمده است.

خواننده و پژوهشگر موسیقی فولکوریک گیلان، می افزاید: نوروزبل یکی از چند جشن مردمی مرتبط با گاهشماری گیلان است که بیش از چند دهه  توسط پژوهشگران مطرح گیلان و کشور معرفی و شناسانده شده است.

وی ضمن برشمردن تنی چند از پژوهشگران این عرصه ابراز کرد: زنده یاد محمد ولی مظفری شاعر و پژوهشگر مردم شناس گیلان، شاید اولین کسی بود که در  نشریه ی «دامون»، به مدیر مسئولی محمدتقی پوراحمد جکتاجی، درباره این آیین محلی قلم زد. بعدها در کتاب «فرهنگ گیل و دیلم» اثر زنده یاد «محمود پاینده ی لنگرودی» و سپس برخی از پژوهشگران بزرگ بویژه استاد« نصرالله هومند آملی» در سلسله کتاب هایی در مورد گاهشماری های کشور، آیین  نوروزبل  مبسوط توضیح داده شد.

رمضانی، شیوه محاسبه گاهشماری دیلمی را هم توضیح داده و می افزاید: استاد هومند، برای اولین بار عددی را به عنوان مبدا تاریخی نوروزبل اختصاص داد که با مبدا مطرح شده با تاریخ جلالی یکصدونودوپنج سال اختلاف دارد. یعنی امسال گیلان به استقبال نوروزبل ۱۵۹۲ می رود.

این استاد موسیقی گالشی، با اشاره به برگزاری جشن نوروزبل در سال ۱۳۸۵ که به همت اداره کل میراث فرهنگی گیلان برگزارشد، اظهار کرد: قریب به سیزده سال پیش برای نخستین بار بصورت خودجوش توسط برخی دوستان، آیین نوروزبل در دهستان «ملکوت» از توایع املش این آیین اجرا گردید و از سال دوم با ورود اداره میراث گیلان این آیین به انزوا کشیده شد.

وی برخی از دلایل این رکود را برشمرد و افزود: اداره کل میراث و گردشگری گیلان، متاسفانه بجای واگذاری اینگونه آیین ها به مردم بومی مناطق، خود به دلایلی که سابقا در مصاحبه ها و نوشته های خودم اشاره نمودم، اصرار بر برگزاری این آیین داشته و دارد که این مساله تاکنون قریب به ده سال باعث فترت این آیین گردیده و شائبه تقابل بین دین و حاکمیت با این آیین را فراهم آورده است.

صفرعلی رمضانی با اشاره به ثبت ملی شدن این آیین ابراز کرد: شاید آیین جشن نوروز دیلمی در فهرست میراث ناملموس کشور ثبت گردیده اما مهم ترین پشتیبان این ثبت ملی، اجراهای خودجوش مردمی بود که بویژه توسط اینجانب در ملکوت، زیاز، کومله و… هرساله با مشقت برگزار می کردیم.

استادی که آواها و نواهای گالشی را ثبت و احیا کرده است، ادامه می دهد: در طول این سالها اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری گیلان، به دلایل واهی جرات به زبان آوردن نام نوروزبل را هم نداشت و از بیم نهادهای امنیتی، متاسفانه تنها ناظر درگیری های نهادهای امنیتی در اجراهای جودجوش و مردمی بود.

رمضانی با اشاره به صدور مجوز برگزاری این آیین توسط مسئولان شهرستان لنگرود، اظهار کرد: امسال سومین دوره ی پیاپی آیین نوروزبل در هالیدشت لنگرود بصورت رسمی برگزار می شود.  یعنی با مجوز شورای تامین شهرستان، اندکی از فشارهای امنیتی کاسته می شود.

وی با اشاره به تقبل هزینه های این آیین توسط علاقمندان این حوزه و نه مسئولان دولتی یادآور شد: اگرچه بخش زیادی از هزینه های نوروزبل امسال در هالی دشت، شخصا پرداخت می شود، ولی خوشحالم چون بقول وصال شیرازی :غرض عشق است و اوصاف کمالش

سرپرست گروه موسیقی دیلمان دادو، ضمن ابراز خرسندی از ثبت این آیین در کشور و قرار گیری نوروزبل در تقویم اجرایی اداره کل میراث و گردشگری استان گیلان، ابراز امیدواری کرد، هرساله بدون کمترین مشکل و با تمرکز بهتر و با کیفیت تر نوروزبل در گیلان  برگزار گردد.

رمضانی تصریح کرد: امسال  سیزدهمین دوره ی برگزاری مردمی این آیین در هالیدشت لنگرود برگزار می گردد. تمرکز اجرای امسال بر موسیقی نواحی است و بدلیل هزینه و زمان نتوانستم از گروههای موسیقی دیگر بیشتر بهره ببریم.

وی به اجرای  بندبازی و کشتی گیله مردی در جشنواره سال گذشته اشاره نمود و یادآور شد: امسال برای افزایش کیفی برنامه، تنها بر اجرای گروه های موسیقی نواحی کشور تمرکز شده است. و گروههای موسیقی لرستان و مازندران که از بهترین گروه های حال حاضر موسیقی در کشور هستند، دعوت شده تا در آغاز سال نوی دیلمی همراه گیلانیان عزیز باشند.

رمضانی، با اشاره به اجرای گروه موسیقی سرنای لرستان در آیین ۱۹تیرماه امسال ابراز کرد: احسان عبدی، سرپرست گروه لرستان  و نوازنده ی سرنا در واقع پدیده ای جهانی است  و تا گیلانیان صدای سرنای وی را از نزدیک نشنوند، پی به این پدیده بودن وی نمی برند.

رمضانی تصریح کرد: گروه موسیقی دیوسالار، نیز از منسجم ترین و با کیفیت ترین گروههای فعال موسیقی در مازندران است. و موسیقی مازندران بسیار جلوتر از موسیقی گیلان است و به مدد تلاش های زنده یاد استاد محسن پور و طیبی و…امروزه موسیقی مازندران در دنیا حرف زیادی برای گفتن دارد.

وی ابراز امیدواری کرد، مسوولین استان و شهرستان  لنگرود و نماینده  این شهرستان در مجلس شورای اسلامی، نگاه جدی تری به آیین نوروزبل داشته باشند تا هویت گمشده ی گیلان به ثمر بنشیند.

شایان ذکر است، محمود فرضی نژاد از گروه موسیقی دیلمون و گروه هنری دیلمان دادو متشکل از صفرعلی رمضانی خواننده، نوازنده و سرپرست گروه. استاد حسینعلی مشکین لیش نوازنده ی سرنا، استاد حسن عبداللهی نوازنده ی نقاره، استاد محمدرضا نوازنده ی عشقی خواننده و نوازنده ی دایره  در نوروزبل امسال اجرای موسیقی دارند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *