مطبوعات

هشتاد و ششمین شماره  ماهنامه «ره آورد گیل» منتشر شد

به گزارش گیل مهر ، هشتاد و ششمین ماهنامه ره آورد گیل با تصویری از گردشگران در بقعه میراثی چهارپادشاهان لاهیجان بر روی جلد مجله منتشر شده است.

 در شماره جدید ره آورد گیل، گزارش و تصاویری از دومین تور تاریخی  سایت فرهنگی گیلان مصور منتشر شده که با هدف حفاظت از نقاشی های دیواری دوره قاجار و صفویه بقعه های میراثی شرق گیلان در تاریخ ۲۴ فروردین ماه برگزار گردید. بقعه هایی که عمدتا آرامگاه سلاطین کیایی، امیران محلی بیه پیش پیش از تسلط صفویه، در گیلان بودند.

این بقعه ها دارای نقاشی های دیواری ملهم از حوادث عاشورا و دیگر مفاهیم برگرفته از دین اسلام است، سنت هنری که در سالهای اخیر نه تنها فکری برای مرمت آن نشده است، بلکه کلنگ بی مهری بر جان این بقعه ها افتاده و به نام مرمت و یا نوسازی یا بطور کامل تخریب شده و  یا روی نقاشی های دیواری گچ کشیده اند.

در این شماره همچنین، مقالاتی با عناوین: عزم گیلانیان در عزل محمد علی شاه، زیارتگاه و گورستان ملا میرا، ضرب سکه و نوسازی و تغییر نام هوسم، تعابیر و اصطلاحات تنکابنی، زیبا شناسی و ضرورت آن در شناخت پدیده ها، محمد باقر پرهام، «تجربه امر قدسی» از سیستن چاپل تا نقشین بوقا، روشنفکر برجسته ای از گیلان زمین و… منتشر شده است.

گزارش و اخبار رویدادهای فرهنگی، نقد و بررسی کتاب و شعر و داستان فارسی و گیلکی از خواندنی های ماهنامه پژوهشی- علوم انسانی راه آورد گیل است.

 

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *